Kolorowe klawiatury, myszy posiadające więcej przycisków, niż niejeden gampad, fotele, których nie odróżnisz od tych ze statków kosmicznych? Czy tak naprawdę to wszystko pozwala osiągnąć w grach wynik lepszy, niż na sprzęcie "biurowym"?

Gry akcji, zręcznościowe lub jakby ująć to jednym słowem "kompetytywne", wymagają przede wszystkim refleksu i precyzji. Nie ma większego znaczenia, czy aktualnie używasz M4A1 w Call of Duty czy wymachujesz mieczem w Wiedźminie 3 - prędkość z jaką dostrzerzesz cel i wyprowadzisz akcje, generalnie decyduje o tym, jak długo ustoisz na nogach. Co jeśli jednak nie urodziłeś się z wrodzoną perfekcją i koordynacją oko-ręka? Poniżej kilka informacji, jak od kluczowych narzędzi, jak mysz czy klawiatura, po bardziej zaawansowane sprzęty, jak monitory, zależy jakość Twojej gry i osiąganych wyników.

Myszka

W zasadzie jeśli chodzi o ten drobny sprzęt, kluczowe są dwie kwestie - wygoda i czas reakcji. Oba z nich mają równie wysokie znaczenie, w przypadku Twoich osiągów.

Kluczowym punktem zawsze jest to, jak duża jest Twoja dłoń i w jaki sposób trzymasz myszkę. W tym przypadku, nawet operując sprzętem z najwyższej półki, marek Steelseries czy Cooler Master, zawierających regulowany środek ciężkości, elastyczne kable i inne udogodnienia, nie będziesz w stanie osiągnąć zadowalających wyników, jeśli mysz po prostu nie będzie pasowała do Twojej dłoni.

Rada: Jeśli kupujesz mysz przez internet, sprawdź rozmiar dotychczasowej, wygodnej myszki, której używasz i porównaj jej wymiary do tej, której zakup planujesz.

A co z tym czasem reakcji? Dobra mysz gamingowa to taka, w której każdy z głównych przycisków jest dobrze wyczuwalny, dostatecznie duży, a przyciśnięcie go, daje Ci wyraźny sygnał. W tym przypadku topowe marki doskonale o tym wiedzą i za rozsądną cenę, jesteś w stanie znaleźć sprzęt, który naprawdę potrafi zapewnić komfort z gry. Co ważne - myszy optyczne zawsze będą pozwalały na większą precyzję i krótszy czas reakcji, niż myszy laserowe - miej to na uwadze!

No dobra, a co z czułością myszy? Przy każdym produkcie widzicie wskaźnik DPI (Dots per inch - ang. punktów na cal). Tak naprawdę większość graczy, posiadających mysz 12000 DPI czy 18000 DPI, nigdy nie skorzysta z tak wygórowanej czułości. Nawet najbardziej profesjonalni zawodnicy esportowi, rzadko kiedy korzystają z pełni skali DPI myszy gamingowych. 

Jeśli szukasz myszy gamingowych z najwyższej półki, sprawdź te propozycje:

Steelseries Rival 600
Steelseries Sensei Ten 18000 DPI

Dla średniozaawansowanych:

Roccat Cova Aimo
Cooler Master MM710

Dla początkujących:

Genesis Krypton 770
Genesis Krypton 500

Klawiatura

W przypadku tego sprzętu, bezdyskusyjna wydaje się jedna kwestia - klawiatura mechaniczna, to jedyny słuszny wybór w przypadku gamingu. Każde wciśnięcie przycisku kontrolowane jest przez mechanizm, zamiast przez plastikowy punkt lub membranę. Klawiatury mechaniczne mają najszybszy czas reakcji, przy zachowaniu idealnego wyczucia i oddawaniu bodźca zwrotnego, podczas każdej komendy. Najważniejsze podczas decyzji o wyborze odpowiedniej klawiatury, jest... uczucie wciskania klawisza. To od Ciebie zależy, czy wolisz klawiatury oldschoolowe, które posiadają słyszalny i głośny 'klik', wyraźny skok czy może stawiasz na płynny ruch i cichy sygnał albo w ogóle jego brak.

Firmy takie jak Steelseries, Coolermaster czy Razer, wprowadzają własne rozwiązania i każde z nich będzie inne. Wspólny mianownik tkwi jednak w tym, by oddać w ręce gracza jak najbardziej precyzyjne narzędzie, które pozwoli mu w pełni kontrolować akcję. Dodatkowe funkcje, jakie są w stanie zapewnić Ci klawiatury z wyższej półki, to np. przyciski makro, które odpowiadają za przypisaną kombinację klawiszy lub wywoływanie pożądanego efektu. Do innych udogodnień, możesz dopisać również przyciski mediów, ekrany LCD czy dedykowane podkładki pod nadgarstki.

Jakie klawiatury polecamy? 

Dla wymagających:

Steelseries Apex 7 - 
Cooler Master Masterkeys MK730

Dla średnio zaawansowanych: 

Roccat Horde Aimo
Roccat Suora

Dla początkujących:

Genesis Thor 300
Fury Tornado

Słuchawki

Słuchawki dają niepodważalną przewagę w jednej kwestii i nie chodzi tu wcale o wzmocnione wrażenia soundtracku z gry (Chociaż dla niektórych, może to być decydujacy czynnik). Pozwalają Ci one na dokładne określenie swojej pozycji i kierunku uwagi, w stosunku do akcji, w której się znajdujesz. Nawet najlepszej jakości dzwięk z telewizora, nie odda tego w tak dokładny sposób. Staje się więc oczywiste, że w takich grach, jak Overwatch, Call of Duty, CS:GO czy Fortnite, para dobrych słuchawek, podniesie Twoje wyniki w bardzo dużym stopniu. Nie warto zapominać o wbudowanym mikrofonie, który dodatkowo umożliwi Ci komunikację z członkami drużyny.

Gdybym miał wskazać główne cechy dobrego headsetu, będą to przede wszystkim jakość dzwięku, wygoda przy długim użytkowaniu, solidność konstrukcji oraz dobry mikrofon. Ten ostatni, jest dość istotny, aby być słyszanym głośno i wyraźne, a czasami jedno ostrzeżenie, decyduje o wyniku całego meczu. Jakoś konstrukcji to nie tylko względy estetyczne. Jesteśmy graczami, a graczy emocje ponoszą. Warto by było, żeby Twój headset przetrwał kilka milimetrowych przegranych lub głośne świętowanie wygranego meczu. Jak znaleźć dobre słuchawki? To bardzo proste. Zapytaj ludzi, z którymi grasz, a najlepiej, zapytaj tych, których słyszysz bardzo wyraźnie...

Jeśli mogę polecić Ci jakiś headset z czystym sumieniem, z pewnością będzie to:

Steelseries Arctis 1

lub 

Cooler Master MH751

Monitor/TV

Posiadanie dobrego ekranu w grze, również może niejednokrotnie pomóc dostrzec cel dużo szybciej i ocalić Ci skórę. W kwestii gamingu, najważniejszym elementem odbiornika jest input lag. Co to takiego? Czas w którym Twój ekran wyświetli to, co Twoja maszyna mu przesłała, a więc ruch, który Ty wykonałeś. Im mniejszy input lag, tym więcej cennych milisekund dla Ciebie, aby nacisnąć spust lub schować się za cenną osłoną. Bardzo dobrym wynikiem, będzie input lag w wysokości 20 milisekund. Staraj się unikać odbiorników, które posiadają 30 ms i więcej. 

W zależności od Twoich preferencji, możesz być graczem nastawionym na fabułę lub kierować się w stronę kompetytywnych tytułów. Wiele osób uważa, że posiadanie 65-calowego ekranu OLED, z całą gamą usprawnień obrazu, da im przewagę. Otóż nie. Im większy ekran, tym większy obraz do skanowania dla Twojego wzroku i dłuższy czas reakcji, pomiędzy przeniesieniem uwagi pomiędzy - przykładowo - minimapą, a właściwą akcją. Optymalną wielkością obrazu, zdają się mieć monitory 24 lub 32 calowe. 

Drugą istotną kwestią jest fakt, że każdy znaczący upgrade technologii wyświetlania obrazu, taki jak 4k UHD i HDR, może znacznie zwiększyć input laga, o którym pisałem wcześniej. Przy zakupie telewizora do gier, upewnij się, że ten posiada odpowiedni tryb gamingowy, który zoptymalizuje Ci to opóźnienie. Telewizory Samsung uchodzą za jedne z lepiej wyposażonych, jeśli chodzi o funkcjonalności dla graczy. 

Poza telewizorem, są jeszcze monitory, które są pierwszym wyborem dla graczy pecetowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Pamiętaj o trzech punktach: częstotliwość odświeżania, możliwie najkrótszy input lag oraz korekcja kolorów. Ta pierwsza pozwoli Ci na uzyskanie wysokiej jakości płynności obrazu i nie zmęczy Twoich oczu zbyt szybko. Polecam wybierać monitory z częstotliwością odświeżania 144Hz ale jako dolną granicę, wyznaczyłbym 120Hz i poniżej tej wartości zmiany mogą być już mocno odczuwalne. 

Warto również rozejrzeć się za monitorami zakrzywionymi, które zyskują w ostatnich dniach na popularności. Z pewnością zyska poczycie immersji. Problemem może być jedynie ich cena.

Słowem podsumowania...

Pytasz, czy sprzęt gamingowy jest w stanie poprawić Twoje osiągi w grach? Oczywiście, że tak. Mysz i klawiatura poprawią Twoją kontrolę nad tym, co aktualnie dzieje się na ekranie. Słuchawki pozwolą Ci na lepszą percepcję otoczenia i reakcję na podstawie słuchu, a dobrze dobrany monitor, zapewni Ci płynność rozgrywki. Nie musisz też celować w sprzęt z najwyższej półki, z dwóch powodów. Po pierwsze większość graczy nie jest w stanie wykorzystać 100% potencjału produktu który przeznaczony jest dla zawodowców. Po drugie, renomowani producenci oferują bardzo dobre rozwiązania w przystępnych cenach i znajomość podstawowych parametrów, pozwoli Ci odróżnić, jaki sprzęt jest dla Ciebie odpowiedni. 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się do Newslettera! Nie przegapisz kolejnych! :)